محتويات مرتبط
يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧

آبشار یاسوج: اصلی‌ترین جاذبه گردشگری شهر یاسوج آبشار یاسوج است. این آبشار (پارک جنگلی ابشار)در فاصله ۲ کیلومتری مرکز شهر و در شمال شهر یاسوج واقع است و هر ساله مورد توجه گردشگران و توریستهای ایرانی و خارجی قرار می‌گیرد آب چشمه‌هایی که از دل کوه‌های زاگرس جوشیده در دو کیلومتری شمال شهر یاسوج آبشاری به ارتفاع ده متر را به منظر تماشا گذاشته است‌. چشم‌انداز این آبشار، نهرهای آب در بستر مارپیچ مشبک، باغ‌های میوه، مراتع سرسبز و پر از گل‌های رنگارنگ است، که چشم بیننده را خیره می‌سازد. هر ساله آبشار یاسوج در فصل بهار، تابستان و پاییز پذیرای گردشگران است.

 

باغ چشمه بلقیس: این باغ در شهرستان چرام واقع شده‌است ویکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری منطقه می‌باشد. زمین حاصلخیز منطقه باعث شده که از هر نوع درخت در این باغ پرورش یابد. باغ دارای چندین چشمه می‌باشد که از دهانه شمالی به باغ می‌ریزد وآب چشمه‌ها در جویبارهای مشبکی که با اصول معماری قابل توجهی تراس بندی شده به استخر زیبائی سرازیر می‌شود. این باغ در شرق شهر چرام به فاصله ۲ کیلومتری واقع شده است.

 

پارک ساحلی رود بشار: در این مکان که در پایین هتل قرار گرفته، رودی با کش وقوس و پیچیدگی خاص با رنگ آمیخته به سبز و فیروزه‌ای، در دره‌ای نه چندان عمیق انگاری فرش سبز مواجی را به نمایش گذاشته‌است. درختان زیبایی اطراف این رودخانه سر خم کرده‌اند، گو عاشقانی هستند که به ستایش این فرش فیروزه‌ای می‌پردازند.

 

تنگ مهریان: تنگ مهریان در یک کیلومتری مسیر یاسوج به اصفهان با چشم اندازی زیبا و طبیعی چشم هر مسافری را می‌نوازد که به تنگ مهریان معروف است، امامزاده‌ای به نام امامزاده شاه حسن در این منطقه وجود دارد که پذیرای زایران در این منطقه‌ است.

در این منطقه درختها کج و معوج درکنار هم قرارگرفته‌اند، آب زاییده از برف که در منطقه کاکان می‌گذرد، مسیری جدا از رود مهریان را طی می‌کند. اگرچه راهسازان برای ایجاد جاده‌های عریض دراین منطقه به مسطح کردن تپه‌ها پرداخته‌اند اما درختهای استوار بر تپه‌ها را بر روی پشته‌های کوچک مخروطی شکل نگاه دارند و ویران نکنند.

تنوع درختانی نظیر سپیدار، بلوط، افرا، چنار، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان از ویژگی‌های این منطقه‌است.

تنگه مهریان در زمستان هم محل رفت و آمد علاقه مندان به اسکی است. این تنگه دراین فصل همچنین شاهد تشکیل یخی بزرگ برروی صخره‌ای مقابل بارگاه امامزاده حسن است که این توده یخ روز شصتم زمستان شکسته شده و روز هفتادم (حدود دهم اسفندماه) با صدایی که کیلومترها شنیده می‌شود، از صخره فروریخته و مژده بهار می‌دهد. آب زلال و شفاف رودخانه مهریان که بخشی از آن از چشمه‌های تنگ معروف به کبوتری است پس از طی مسیر به رودخانه بشار یاسوج و رودخانه کارون در استان خوزستان می‌ریزد.

 

پیست اسکی کاکان: ین پیست در دامنه‌های رشته کوه زاگرس قله دنا در ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج نزدیک به دهستان کاکان واقع شده است. دهستان کاکان داری چندین روستا می باشد.

 

آبشار تنگ تامرادی: در ۲۶ کیلومتری جاده یاسوج به بابامیدان بعد از گذشتن از روستای دشتروم و با عبور از دوراهی سپیدار وطی حدوداً ۲۰ کیلومتر جاده پرپیچ و خم به مکانی می‌رسید که شاید شبیه آن را حتی در عکس هم ندیده باشید. آبشاری زیبا و مفرح و طبیعتی سرسبز با هوای گرمسیری مناسب حسی جدید را به انسان القا می‌کند. در این تنگه جنگ تنگ تامرادی اتفاق افتاده که برای مردم استان کهگیلویه مایه مباهات و افتخار است.

 

آبشار مارگون: آبشار بزرگ‌ و معروف‌ مارگون‌ در مرز دو استان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد  و فارس‌ قرار دارد. اين‌ آبشار در شرق‌ ياسوج‌ و در كنار روستاي‌ مارگون‌ واقع‌ شده‌ است‌. اين‌ آبشار بسيار بلند و به‌ دليل‌ قرار گرفتن‌ درداخل‌ تنگه‌ زيباي‌ مارگون‌ و تعدد رگه‌هاي‌ آبشاري‌ كه‌ به‌ درون‌ دره‌ و مسير رودخانه‌ مي‌ريزند و همچنين‌ به‌ دليل ‌پوشش‌ جنگلي‌ و درختاني‌ كه‌ در اطراف‌ آبشار وجود دارد، از ديگر آبشارهاي‌ اين‌ استان‌ معروف‌تر است. درپيرامون‌ اين‌ آبشار علاوه‌ بر جريان‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها، زيبايي‌هاي‌ طبيعي‌ دشت‌هاي‌ مملو از لاله‌ واژگون‌ و گل‌هاي‌ رنگارنگ‌ ختمي‌ و ديگر گل‌هاي‌ وحشي‌، منظره‌اي‌ بديع‌ پديد مي‌آورند كه‌ ديدار از آن‌ را به‌ خاطره‌اي‌ فراموش‌ نشدني‌ تبديل‌ مي‌كنند.

 

سد شاه قاسم: اين سد در پنج كيلومتري جنوب شرقي شهر ياسوج قرار گرفته است وجود درختان بنه و بلوط دل هر بيننده اي را به تكاپو وا مي دارد. از آب اين سد براي كشاورزي زمين هاي اطراف استفاده مي‌شود. وجود آلاچيق ها و چمن كاري هاي اطراف اين سد، استراحتگاهي براي گردشگران است. مكان اجراي ورزش هاي آبي مفرح همچون قايقراني در پشت اين سد در فصول بهار و تابستان توجه مسافران زيادي را همه ساله به اين استان جلب مي نمايد.

 

دریاچه مور زرد زیلایی: در 135 كیلومتری شمال غرب یاسوج ودر ارتفاعات 2180 متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت این دریاچه 14 هكتار است. حداقل عمق آن 7 متر وحداكثر آن 14 متر است. این دریاچه در تنگی واقع شده كه اطراف آن را كوه هایی با سنگ آهكی پوشانده. تعدادی آبزیان در این دریاچه به حیات خود ادامه می دهند كه ماهی كپور معمولی از مهمترین آنهاست.

 

چشمه چنار: در 12 كيلومتري ياسوج در مسير جاده ياسوج به اقليد در دامنه كوه دنا قرار دارد اين روستا داراي چشمه هاي فراوان، باغات گردو و انگور مي باشد، چشمه چنار هر ساله در فصول بهار و تابستان پذيراي گردشگراني است كه از اين منطقه ديدن مي كنند.

 

تنگ گنجه ای: دارای جاده دسترسی آسفالته اصلی می باشد و فصول بهار و تابستان بهترین زمان استقبال از گردشگران عزیز در این مكان می باشد در دره ای میان كوههای سر به فلك كشیده و پوشیده از جنگلهای تنومند بلوط و چنار كه دره ای زیبا وسحر انگیز از خلقت بی انتهای پروردگار نقاشی كرده قرار گرفته است كه آواز خوش پرندگان همراه شرشر جریان رودخانه وهوای لطیف وخنك آرامش بخش روح انسان می باشد در این جاذبه های بسیار طبیعی كه اردوگاه تفریحی وامكانات اقامتی كوتاه مدت مهیا شده است در فصول بهار و تابستان جاذبه خاص خود را دارا بوده و در فاصله 16 كیلومتری شمال شهر یاسوج در مسیر جاده یاسوج به سی سخت واقع شده است.

 

تنگ سريز: اين تنگه در ميان چشمه ها و درختان سبز و قامت برافراشته در دوازده كيلومتري شمال شهر ياسوج در محور ياسوج-سي سخت قرار گرفته كه وجود گل هاي بابونه و آويشن، وزش بادهاي معطر و شامه نوازي را براي پذيرائي گردشگران فراهم كرده است. قرار گرفتن اين تنگه در كنار جاده اصلي و نزديكي آن به رودخانه آبشار موقعيت گردشگري مناسبي را ايجاد نموده است.

 

منطقه گردشگری شلال دون: در مسیر جاده ترانزیتی باشت به شیراز و حدود 5 کیلومتری شهرستان باشت واقع گردیده و فاصله آن تا مرکز استان 100 کیلومتر می باشد. این منطقه با طبیعت زیبا و دل انگیزش با پوشش گیاهی جنگلی وسیع از تپه ماهورها و دره های زیبایی تشکیل شده است.

 

منطقه گردشگری رود رونه : به فاصله 25 کیلومتری شمال غرب شهرستان باشت و تا مرکز استان حدود 125 کیلومتر فاصله دارد و از دیدنی ترین و دائمی تریتن منطقه گردشگری می باشد که همانند فرشی زمردین پوشیده از انواع گل ها و گیاهان، آبشارها، چشمه سارها و از جمله تنوع پوشش گیاهی، درختانی همچون بلوط، چنار، انجیر، گردو و دیگر درختچه ها می باشد و چشم هر بیننده ای را می نوازد و در نوع خود بی نظیر است.

 

منطقه گردشگری – تاریخی شاه بهرام: حدود 45 کیلومتری شمال غرب شهرستان باشت و تا مرکز استان 145 کیلومتر فاصله دارد. روستای شاه بهرام با رودخانه ی زیبایش در دامنه ی ارتفاعات کوه خامی واقع شده که علاوه بر مناظر بدیع گردشگری، آثار و چشم اندازهای تاریخی؛ خصوصاً قبرستان تاریخی در منطقه سردسیری آن واقع شده، به علاوه مناظر زیبای طبیعت گردی در کنار کوههای تاریخی شاه بهرام و لار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

دوگور دوپا : این اثر تاریخی در 7 کیلومتری شهرستان باشت در مجاورت روستاهای شوش و ده کند و حدود 95 کیلومتری مرکز استان واقع شده است. این دو ستون سنگی که از جنس سنگ آهکی شیری رنگ یکپارچه تراشیده اند، به احتمال زیاد میل استودان می باشند که پیوسته مورد تحقیق مورخان، محققان و هر ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می نمایند.

 

پل تاریخی بریم (پرین): حدود 8 کیلومتری در قسمت شرق شهرستان باشت، جنب روستای چم بلبل و حدود 90 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد. باقیمانده های پل از دوره ساسانی بر روی رودخانه همیشه جاری بریم قرا دارد و هم اکنون به عنوان اثری دیدنی برای توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی است. این پل در مسیر ارتباطی خوزستان به فارس بر روی رودخانه شیو احداث شده و تا دوره اسلامی از آن استفاده می شده و هم اکنون مقداری از آن مرمت و بازسازی شده است. پتانسیل های گردشگری این منطقه به دلیل تفرجگاه چشمه انجیری در کناره ی این پل و ماهیگیری صیادان منطقه بر رونق آن افزوده و مورد توجه می باشد.

 

درخت سرو دشت لار باشت: در 50 کیلومتری شهرستان باشت و حدود 150 کیلومتری مرکز استان پس از عبور از روستای تلچگاه و روستای درگ به امام زاده ای معروف به سید محمد (ع) دشت لار می رسیم که علاوه بر جذابیت منطقه به دلیل همین امام زاده جلیل القدر که اطراف آن را باغات انجیر فراوانی فرا گرفته وجود درخت سرو کهنسالی که به قول مورخین قدمتی 2700 ساله دارد در حالی که درخت سرو معروف ابرقوی یزد دارای قدمتی 2500 ساله می باشد همچنان قد علم نموده که حیرت هر شخص بیننده ای را بر می انگیزد به علاوه آثار آتشکده کوه لار که به گنبد معروف شده، قبرستان قدیمی در بالای کوهی به نام کوه لار هنوز بقایایی از آن موجود است.

 

آبشار بهرام بیگی:  این آبشار در 50 کیلومتری غرب مرکز شهرستان دنا قرار گرفته است. با ارتفاعی حدود 35 متر با آب بسیار خنک و گوارا به سمت دره های پر پیچ وخم که پوشیده از درختان چنار و گردو با قدمت چند صد ساله و پوشش گیاهی متنوع در دامنه آن آبشار زیبا به سمت دشت های پایین دست سرازیر می شود. ساکنان روستای بهرام بیگی از آب آن در جهت مصارف آشامیدنی و برنج کاری و غیره استفاده می نمایند.

 

دریاچه کوه گل: این دریاچه در فاصله 6 کیلومتری ضلع شرقی شهر توریستی سی سخت ودر یک کیلومتری اردوگاه تفریحی کوه گل قرار دارد و یکی ازجذابترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استان است. این تابلوی زیبای طبیعی در فصل زمستان پوشیده ازبرف و یخ و در فصل بهار وتابستان پوشیده از گل های شقایق، گیاهان وحشی و داروئی نظیر ریواس، آویشن، جاشیر و غیره و محل اجتماع پرندگان مهاجر نظیر اردک کله سبز، انواع مرغابی، لک لک، حواصیل ودیگر پرندگان می باشد. در نزیکی در یاچه کوهی است که زیستگاه پرندگاني نظیر کبک دری است که با صدای روح نواز خود، دل شیفتگان به طبیعت و گردشگری را مجذوب می نماید .

 

چشمه میشی: این چشمه سحر انگیز و اسطوره­ای به لحاظ موقعیت جغرافیایی در فاصله 5کیلومتری شمال شرقی شهر سی­سخت قرار گرفته است که در مرز غربی منطقه حفاظت شده دنا واقع گردیده است و از ارتفاعات دنای سربلند سرچشمه می گیرد. سردی آب این چشمه به حدی است که تا فاصله 800متری از محل جوشش نمی توان دست را در آن نگه داشت.در اسطوره ها آمده است که کی خسرو به امیر اهورامزدا در این چشمه سر و تن بشست و در غاری آرامید. این چشمه علاوه بر تأمین آب شرب شهر سی سخت تأمین کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سی سخت و روستاهای پایین دست می باشد. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می کند. و در فصول مناسب سال پذیرای خیل عظیمی از دوستاران طبیعت و گردشگرانی می باشد که از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند.

 

غار یخی: یکی از غارهای معدود و منحصر به فردی است که در ارتفاع صعب العبور دیواره شمالی منطقه حفاظت شده دنا و در جنوب روستای خفر در محدوده امن منطقه موجود و سالانه پذیرای علاقمندان فراوانی از غار نوردان و کوه نوردان داخلی می باشد، خصوصیات بارز این غار وجود قندیلهای یخی در تمام فصول سال خصوصاً فصل تابستان در دیواره های آن می باشد.

 

دریاچه برم الوان: این تالاب كه به شكل نقشه ي ايران ميباشد در شهرستان بهمئی در قسمت سر آسیاب یوسفی و حدود 40 کیلو متری شهر لیکک قرار دارد. مساحت آن 15 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 1100 متر، عمق آن حداقل 12 و حداکثر 30 متر می باشد. طبیعت زیبا، همواری زمین های اطراف، وجود ماهی کپور و... شرایط بسیار خوبی برای این تالاب به وجود آورده است. زمین های اطراف این تالاب مورد استفاده میهمانی ها، و مقامات میهمان قرار می گرفته است. در چنین وضعیتی مردم موظف بودند برای خان ها و میهمانها، برف از کوه سفید و سرحد بیاورند تا در جشن ها مورد استفاده قرار گیرد.

  
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14076
 بازدید امروز : 23
 کل بازدید : 248105
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1